yes

Dziś na zajęcia do starszaków przyszła Mama Emilki. Weszła do sali ubrana w biały fartuch i trzymała w ręce duże pudełko.  Pani Sylwia ubrała Emilkę, swoją córeczkę, w biały fartuszek z identyfikatorem. Emilka świetnie odnalazła się w nowej roli asystentki. Kiedy mama Emilki zadała dzieciom pytanie jakie w przedszkolu będzie obchodzone jutro święto, starszaki pewnie odpowiedziały: „Dzień Świętości Życia”. Kolejne pytanie było już trudniejsze: „Jakie są zawody, które dbają o życie i wspierają je?” Odpowiedzi były takie: lekarz, pielęgniarka, strażak, okulistka, pani od szczepionki i pobierania krwi, medyk, policjant, straż miejska. Pani zapytała, czy dzieci wiedzą, jak nazywa się osoba, która przychodzi do domu, kiedy urodzi się dzidziuś? Nikt nie wiedział, że to pani położna. Dzieci również dowiedziały się, że karetką pogotowia jeździ ratownik medyczny oraz że zawód medyczny wykonuje rehabilitant czy fizjoterapeuta.

– Gdzie może pracować pielęgniarka?

Starszaki znów celnie odpowiedziały: w szpitalu, w przychodni, w miejscu rodzenia dzieci, pielęgniarka może przychodzić do domu. Pani jeszcze dopowiedziała, że pielęgniarka pracuje również w szkole.

– Czym się zajmuje, co robi pielęgniarka lub pielęgniarz?

I tutaj starszaki wykazały się dużą wiedzą: robi szczepienia, słucha bicia serca, pobiera krew, daje zastrzyki. Pani uzupełniła wypowiedzi: przynosi lekarstwa na oddziałach w szpitalu i zakłada kroplówki, robi zabiegi, bierze udział w operacjach i podaje narzędzia chirurgowi, usypia pacjenta i wybudza po operacji, stawia bańki. Po krótkiej rozmowie o narzędziach potrzebnych do pracy pielęgniarki, mama Emilki otworzyła tajemnicze pudełko z mnóstwem przedmiotów i narzędzi potrzebnych w pracy pielęgniarce. I tak na stoliku pojawiły się bandaże, plastry, termometr, lekarstwa, płyn do dezynfekcji ran, igły, kroplówka, wenflon itd. Najciekawsze wciąż jeszcze było przed nami. Czyli działania praktyczne. Zakładanie kroplówki, mierzenie gorączki, pomiar ciśnienia i słuchanie bicia serca. Pani pielęgniarka podczas zajęć przypominała o wartości życia i zdrowia i tym, że wszystkie działania, czasami nieprzyjemne ( np. pobieranie krwi) są po to, żeby życie ratować. Na zakończenie zajęć ku wielkiej radości przedszkolaków pielęgniarka rozdała strzykawki, naklejki i kolorowanki. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia i wszystkie niespodzianki.

  1. s. Eligia Alina Ryniak, nauczycielka oddziału III

 

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Konkurs recytatorski
Regulamin konkursu recytatorskiego „Polscy poeci dzieciom” Organizator: Organizatorem konkursu jest Przedszkole Nr 3 Zgromadzenia Sióstr
POD ZIEMIĄ, POD WODĄ…
W drugim tygodniu ferii starszaki odkrywały podwodny świat i poznawały skarby Ziemi. Rozmawiały m.in. o
WIOSENNY SPACER ZIMĄ
21 lutego przedszkolaki z grupy maluszków wybrały się na wycieczkę w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny.
Ferie w kosmosie
Rozpoczynając ferie grupa starszaków wyruszyła w kosmos specjalną rakietą, tj. ogromnym pudłem z dostosowanymi do
Bajkomania trwa
W piątkowe popołudnie tj. 16 lutego odwiedziła nas mama Leona przynosząc ciekawą bajkę „Franklin mówi
Bal karnawałowy „Na zamku” – grupa Starszaków
W czwartek 8 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Starszaki zostały zaproszone do