yes

Dziś na zajęcia do starszaków przyszła Mama Emilki. Weszła do sali ubrana w biały fartuch i trzymała w ręce duże pudełko.  Pani Sylwia ubrała Emilkę, swoją córeczkę, w biały fartuszek z identyfikatorem. Emilka świetnie odnalazła się w nowej roli asystentki. Kiedy mama Emilki zadała dzieciom pytanie jakie w przedszkolu będzie obchodzone jutro święto, starszaki pewnie odpowiedziały: „Dzień Świętości Życia”. Kolejne pytanie było już trudniejsze: „Jakie są zawody, które dbają o życie i wspierają je?” Odpowiedzi były takie: lekarz, pielęgniarka, strażak, okulistka, pani od szczepionki i pobierania krwi, medyk, policjant, straż miejska. Pani zapytała, czy dzieci wiedzą, jak nazywa się osoba, która przychodzi do domu, kiedy urodzi się dzidziuś? Nikt nie wiedział, że to pani położna. Dzieci również dowiedziały się, że karetką pogotowia jeździ ratownik medyczny oraz że zawód medyczny wykonuje rehabilitant czy fizjoterapeuta.

– Gdzie może pracować pielęgniarka?

Starszaki znów celnie odpowiedziały: w szpitalu, w przychodni, w miejscu rodzenia dzieci, pielęgniarka może przychodzić do domu. Pani jeszcze dopowiedziała, że pielęgniarka pracuje również w szkole.

– Czym się zajmuje, co robi pielęgniarka lub pielęgniarz?

I tutaj starszaki wykazały się dużą wiedzą: robi szczepienia, słucha bicia serca, pobiera krew, daje zastrzyki. Pani uzupełniła wypowiedzi: przynosi lekarstwa na oddziałach w szpitalu i zakłada kroplówki, robi zabiegi, bierze udział w operacjach i podaje narzędzia chirurgowi, usypia pacjenta i wybudza po operacji, stawia bańki. Po krótkiej rozmowie o narzędziach potrzebnych do pracy pielęgniarki, mama Emilki otworzyła tajemnicze pudełko z mnóstwem przedmiotów i narzędzi potrzebnych w pracy pielęgniarce. I tak na stoliku pojawiły się bandaże, plastry, termometr, lekarstwa, płyn do dezynfekcji ran, igły, kroplówka, wenflon itd. Najciekawsze wciąż jeszcze było przed nami. Czyli działania praktyczne. Zakładanie kroplówki, mierzenie gorączki, pomiar ciśnienia i słuchanie bicia serca. Pani pielęgniarka podczas zajęć przypominała o wartości życia i zdrowia i tym, że wszystkie działania, czasami nieprzyjemne ( np. pobieranie krwi) są po to, żeby życie ratować. Na zakończenie zajęć ku wielkiej radości przedszkolaków pielęgniarka rozdała strzykawki, naklejki i kolorowanki. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia i wszystkie niespodzianki.

  1. s. Eligia Alina Ryniak, nauczycielka oddziału III

 

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Podziękowanie
Dziękujemy wszystkim za piękny rok 2023/2024 w przedszkolu.      
Spotkanie z Siostrami Duchaczkami z Burundi
Dziś odwiedziły przedszkole 3 siostry z Burundi przebywające po raz pierwszy w Polsce. Dzieci z
Ogłoszenie o pracy na rok szkolny 2024/2025
Zatrudnimy od września 2024 roku: 1. Nauczyciel wychowania przedszkolnego – pełny etat (wakat). 2. Pedagog
Uroczyste pożegnanie przedszkola
Podczas ostatnich dni w grupie starszaków trwały przygotowania do uroczystego pożegnania przedszkola. Dzieci powtarzały wiersze,
Z wizytą w Centrum Formacji Duchowej – Salwatorianie Kraków
W piątek 7 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Domu Słowa w Centrum Formacji Duchowej.
Parada smoków 2024 – konkurs
Pani Marta z naszego przedszkola zaprosiła nas na paradę smoków, w której brała udział 9