yes

Dziś czytamy ewangelię o św. Tomaszu.
Kazanie ksiądz zaczął od, jak to powiedział, najprostszych rzeczy: co się zmieniło na ołtarzu od ostatniej Mszy Świętej. Dzieci wymieniły: są kwiaty; pojawił się Paschał czyli wielka świeca; jest figurka Pana Jezusa Zmartwychwstałego; jest obrus z kwiatkami i barankami, i z chorągiewką.
– Tak, jeszcze na krzyżu umieszcza się czerwoną stułę na znak zwycięstwa Chrystusa. Czy w tej figurce Pan Jezus przedstawiony jest jako zmartwychwstały, czy jeszcze przed zmartwychwstaniem?
– Ma chorągiewkę i ma rany – mówią dzieci.
– To znaczy, że zmartwychwstały. Rana w boku, skąd się wzięła?
– Bo żołnierz przebił bok.
– A na rękach skąd rany?
– Od gwoździ.
– Czy wszyscy uczniowie uwierzyli, że Pan Jezus zmartwychwstał?
– Tomasz nie uwierzył.
–  Tak, ale też żaden apostoł nie uwierzył. Tomasz miał chyba pecha i to, że nie uwierzył, zapisano… Tu w kaplicy jest obraz Pana Jezusa miłosiernego – tak ukazał się s. Faustynie. Z serca Pana Jezusa wypływają czerwone i niebieskie promienie. Czasem w bajkach można zobaczyć amorka, który strzela strzałą w serce. Co się wtedy dzieje?
– Ludzie się zakochują?
– Tak. Tak jest w bajkach, ale to nie jest bajką, że Pan Jezus dla nas dał sobie przebić serce, tak bardzo nas ukochał. Jak kiedyś zobaczycie przebite serce to sobie o tym przypomnijcie. Co Tomasz powiedział uczniom?

– Jeśli nie włożę ręki do ran Pana Jezusa, to nie uwierzy.
– Co się stało za tydzień?
– Pan Jezus zgodził się, żeby Jezus go dotknął. Tak to zostało zapisane, to nie było złudzenie, Jezus był cierpliwy dla swoich uczniów i pozwalał  im doświadczać. Pan Jezus powiedział: uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś, ale błogosławieni są ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

Dla rodziców: My też opieramy się na tym co uczniowie nam opowiedzieli. Na tej podstawie wierzymy, ale mamy też własne doświadczenie serca. Nie myślmy, że tylko apostoł Tomasz miał problemy z wiarą. Każdy z apostołów miał własne trudności z wiarą. Właśnie wczoraj w liturgii były czytane fragmenty Ewangelii o tym, że uczniowie nie wierzyli. Gdy Pan Jezus w końcu ukazał się jedenastu, powiedział: Jak mogliście nie wierzyć świadkom.

Niech nasza wiara ciągle wzrasta, módlmy się o to.

W czasie Mszy Świętej śpiewaliśmy: Jezu, Ufam Tobie, Oto idzie Jezus mój, Dziś u Twoich stóp, Gdy śpiewam Alleluja. Śpiewom towarzyszyły organy i akompaniament perkusyjny w wykonaniu dzieci.

Kategorie
Kreatywne starszaki
Kreatywność! Cóż to takiego? W czym a może czym się wyraża? Jak ją sprawdzić? Kto
Msza Święta z udziałem dzieci
Intencja Mszy Świętej: Trwając w oczekiwaniu na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, prosimy za personel przedszkola,
Nowenna
Trwa Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Modlimy się razem z dziećmi odmawiając Koronkę ku
Zapraszamy na Mszę Świętą
Dnia 21 maja 2023 roku w niedzielę o godzinie 11.00 spotkajmy się na kolejnej Mszy