yes

Dziś czytamy ewangelię o św. Tomaszu.
Kazanie ksiądz zaczął od, jak to powiedział, najprostszych rzeczy: co się zmieniło na ołtarzu od ostatniej Mszy Świętej. Dzieci wymieniły: są kwiaty; pojawił się Paschał czyli wielka świeca; jest figurka Pana Jezusa Zmartwychwstałego; jest obrus z kwiatkami i barankami, i z chorągiewką.
– Tak, jeszcze na krzyżu umieszcza się czerwoną stułę na znak zwycięstwa Chrystusa. Czy w tej figurce Pan Jezus przedstawiony jest jako zmartwychwstały, czy jeszcze przed zmartwychwstaniem?
– Ma chorągiewkę i ma rany – mówią dzieci.
– To znaczy, że zmartwychwstały. Rana w boku, skąd się wzięła?
– Bo żołnierz przebił bok.
– A na rękach skąd rany?
– Od gwoździ.
– Czy wszyscy uczniowie uwierzyli, że Pan Jezus zmartwychwstał?
– Tomasz nie uwierzył.
–  Tak, ale też żaden apostoł nie uwierzył. Tomasz miał chyba pecha i to, że nie uwierzył, zapisano… Tu w kaplicy jest obraz Pana Jezusa miłosiernego – tak ukazał się s. Faustynie. Z serca Pana Jezusa wypływają czerwone i niebieskie promienie. Czasem w bajkach można zobaczyć amorka, który strzela strzałą w serce. Co się wtedy dzieje?
– Ludzie się zakochują?
– Tak. Tak jest w bajkach, ale to nie jest bajką, że Pan Jezus dla nas dał sobie przebić serce, tak bardzo nas ukochał. Jak kiedyś zobaczycie przebite serce to sobie o tym przypomnijcie. Co Tomasz powiedział uczniom?

– Jeśli nie włożę ręki do ran Pana Jezusa, to nie uwierzy.
– Co się stało za tydzień?
– Pan Jezus zgodził się, żeby Jezus go dotknął. Tak to zostało zapisane, to nie było złudzenie, Jezus był cierpliwy dla swoich uczniów i pozwalał  im doświadczać. Pan Jezus powiedział: uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś, ale błogosławieni są ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

Dla rodziców: My też opieramy się na tym co uczniowie nam opowiedzieli. Na tej podstawie wierzymy, ale mamy też własne doświadczenie serca. Nie myślmy, że tylko apostoł Tomasz miał problemy z wiarą. Każdy z apostołów miał własne trudności z wiarą. Właśnie wczoraj w liturgii były czytane fragmenty Ewangelii o tym, że uczniowie nie wierzyli. Gdy Pan Jezus w końcu ukazał się jedenastu, powiedział: Jak mogliście nie wierzyć świadkom.

Niech nasza wiara ciągle wzrasta, módlmy się o to.

W czasie Mszy Świętej śpiewaliśmy: Jezu, Ufam Tobie, Oto idzie Jezus mój, Dziś u Twoich stóp, Gdy śpiewam Alleluja. Śpiewom towarzyszyły organy i akompaniament perkusyjny w wykonaniu dzieci.

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Logopedia
Zaktualizowano wpis: https://przedszkole3kanoniczki.pl/logopedia/
Msza Święta – 26 maja 2024
Zapraszamy dzieci i rodziców na kolejną Mszę Świętą celebrowaną w kaplicy Sióstr w intencji zamówionej
Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego
Przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która jest Patronalną Uroczystością Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego odprawiliśmy
Ogólnopolski konkurs tańca towarzyskiego
12 maja dwanaścioro dzieci z najstarszej grupy wzięło udział w Ogólnopolskim konkursie tańca towarzyskiego –
Zajęcia otwarte dla rodziców.
Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku odbyły się w przedszkolu zajęcia otwarte dla rodziców
Nabór uzupełniający
Są jeszcze wolne miejsca. Od dnia 23 kwietnia 2024 roku przedszkole prowadzi nabór uzupełniający na