Zwyczaj święcenia pokarmów razem z dziećmi w Wielką Środę lub w Wielki Czwartek jest w przedszkolu bardzo starym zwyczajem. Jest on nie tylko stwarzaniem dzieciom możliwości uczestniczenia w starej tradycji kościoła, ale też okazją na obdarowanie dzieci przed świętami i spotkaniem, aby złożyć sobie życzenia świąteczne. W naszym przedszkolu tradycyjnie śpiewamy wtedy piosenki ułożone na tę okazję: Wszystko co w koszyczku mam oraz Gdy śpiewam: Alleluja.

Siostry przygotowują dla wszystkich dzieci „święcone”: baranki, babeczki, pisanki, kiełbasę, jajka czekoladowe małe i duże, jajka cukrowe, wkładają to wszystko do koszyczków i ustawiają na stole w jednej z sal przedszkolnych. Zaproszony kapłan przychodzi na uroczyste spotkanie w Wielką Środę i wspólnie przeżywamy uroczystość: śpiewamy piosenkę, kapłan święci pokarmy, wysłuchujemy życzeń kapłana, składamy życzenia księdzu i s. dyrektor, dzielimy się jajkiem.

Dzieci zabierają pełne koszyczki do domu, a po świętach odnoszą puste do przedszkola, by znów je napełnić w przyszłym roku.