Na czym polegają logopedyczne badania przesiewowe?

Logopedyczne badanie przesiewowe nie jest pełną diagnozą logopedyczną. Jest to protodiagnoza. Jej celem jest wyłonienie z grupy dzieci, które prezentują różnego rodzaju trudności językowe oraz wstępne określenie, na czym te trudności polegają.

Badania przesiewowe mogą mieć różną formę, m.in.:

– obserwacji dzieci podczas zajęć w grupie i w czasie zabaw swobodnych,

– indywidualnej (lub przeprowadzanej w niewielkiej grupie) rozmowy z dzieckiem/dziećmi,

– konsultacji z wychowawcami grup lub innymi specjalistami pracującymi z dziećmi w przedszkolu.

Podczas przesiewowego badania logopedycznego nie są oceniane wszystkie funkcje rozwojowe dziecka. Ocenie poddawane są przeważnie:

– rozumienie i ekspresja mowy,

– artykulacja,

– budowa i sprawność artykulatorów,

– miofunkcje (oddech, połykanie).

Przesiewowe badanie logopedyczne jest podstawą zakwalifikowania dziecka na terapię logopedyczną.

Wyniki tej protodiagnozy są weryfikowane podczas kolejnych spotkań z dzieckiem.

Marta Smarzewska-Złotnik

logopeda

29 września – Wycieczka Starszaków
Na dziś starszaki zaplanowały sobie wycieczkę w celu zwiedzania najważniejszych obiektów Krakowa w okolicy Rynku