Za nami 1 tydzień pracy i zabawy w  grupie Maluszków. Choć czasem bywa trudno, głośno, nie zawsze udaje się na sygnał usiąść w kole, to widać już jak bardzo dzieci się zmieniły. Wszyscy starają się słuchać nauczycieli (czasem jeszcze słuchają, ale nie słyszą:)), brać aktywny udział w zabawach, przyzwyczajając się do rytmu dnia w przedszkolu. Oswoiliśmy leżakowanie, dzieci zasypiają spokojnie i budzą się w dobrych nastrojach, aby bawić się przez resztę dnia. I właśnie tym swobodnym zabawom, które są tak ważne szczególnie w procesie adaptacji, chciałabym poświęcić kilka słów. Otóż da się zauważyć, że dzieci są głodne takich właśnie doświadczeń z zabawą, lubią eksplorować salę, w poszukiwaniu coraz to nowych zabawek. Czasem bawią się w grupach, ale najczęściej jeszcze każdy znajduje coś dla siebie. Te zabawy są tak różnorodne, jak różne są dzieci. Jest więc budowanie wysokiej wieży z klocków, nawlekanie korali i guzików, opieka nad lalkami, zabawa w lekarza i w gotowanie etc. Muszę przyznać, że ogromną radość sprawia obserwowanie dzieci tak pochłoniętych zabawą, że zapominają o tym, iż jeszcze przed chwilą płakały za mamą i tatą lub czuły się zagubione w nowym dla siebie środowisku. A kiedy zostaje się zaproszonym do tego świata, bo ktoś akurat podaje herbatę z banana z dodatkiem żaby, lub przeprowadza poważny wywiad lekarski, wówczas nauczyciel czuje się „zaakceptowany”, obdarzony zaufaniem dziecięcym. To są piękne chwile, które łagodzą i rekompensują wszelkie trudy związane z adaptacją.

Anna Drozdowska