yes

11 maja na zakończenie tygodnia o książce zaprosiłam pisarza i ilustratora. Starszaki od samego rana wyczekiwały nieznajomego gościa i wymyślały pytania odnośnie pisania wierszy, książek, tworzenia rymów itp.
Niestety nie zdążyłam uchwycić aparatem zdziwionych oczu dzieci, kiedy do sali weszła s. Dyrektor Adriana Miś, uginając się pod ciężarem mnóstwa książek i książeczek swojego autorstwa. Gdy Siostra zaczęła opowiadać i pokazywać książki, zainteresowanie u dzieci wzrastało z każdą kolejną minutą. Zaskoczone były bardzo, gdy Pisarka powiedziała, że pewnego dnia wyszła na podwórko, zobaczyła biedronkę i ułożyła o tym wiersz. Potem czytała ten wiersz zawieszając głos w oczekiwaniu, że dzieci dokończą rym. Za każdym razem dzieci używały odpowiedniego słowa. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się kolekcja „Nasze rozśpiewane dzieciaki” – jedenaście śpiewników z nutami i nagraniami piosenek dla dzieci czyli seria „Nutka”. Nutki są przedszkolakom bardzo dobrze znane, bo uczą się piosenek, ale tajniki ich powstawania okazały się niezwykle interesujące, zwłaszcza gdy okazało się, że s. Dyrektor jest autorką słów, melodii, nagrań, a także ilustratorką. Starszaki sprytnie zauważyły różnice pomiędzy oryginalnymi rysunkami, a tymi, które wyszły z drukarni. Rozpoznawały także wśród wokalistów swoje starsze koleżanki i kolegów.

Potem dowiedziały się również o różnych wydawnictwach z którymi współpracowała s. Adriana: Skrzat, WAM, Diecezjalne Wydawnictwo w Sandomierzu, Dom Wydawniczy Rafael i Drukarnia Rafael. W latach 2002 – 2022 była redaktorem miesięcznika przedszkolnego „Słonecznik”, a obecnie oprócz różnych obowiązków jest administratorem strony internetowej przedszkola i prowadzi Kronikę przedszkola.
Po takich ciekawych zajęciach dzieci zostały mimochodem zainspirowane do tworzenia swoich książek.

Dziękujemy za spotkanie.

s. Eligia Ryniak, nauczycielka oddziału III

 

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Alfabet logopedyczny w listopadzie
Na stronie Logopedia dodano nową relację z realizacji projektu logopedycznego w przedszkolu.
Minął tydzień
W ostatnim tygodniu u starszaków rozmawialiśmy o budowie ciała człowieka. Poznawaliśmy, gdzie się znajduje kolano,
Z kolejną wizytą w Bibliotece Głównej…
Udało się dotrzeć na czas, choć droga do pokonania nie jest krótka. W bibliotece przywitał
W świecie wyobraźni
Miniony tydzień w grupie starszaków przebiegał pod hasłem: “W świecie wyobraźni”. Staraliśmy się rozwijać wyobraźnię
Dwa domy
Listopad 2023
Krakowiaczek
Listopad 2023