Udało się dotrzeć na czas, choć droga do pokonania nie jest krótka. W bibliotece przywitał nas mól książkowy Gustaw. Jak się dowiedzieliśmy mieszka on na stałe w bibliotece. Zostaje nawet na noc, by pilnować książek, podczas gdy wszyscy pracownicy wracają do domu.

– „Co znaczy być wzorowym?” – zapytała Pani, rozpoczynając czytanie zabawnej historii „Wzorowe Jajo”. – „Być wzorowym, to znaczy być dobrym, albo być bardzo dobrym i dawać dobry przykład. To także pomagać innym.” – odpowiadały dzieci. W podobny sposób zachowuje się główny bohater książki- pomaga każdemu i o każdej porze. Chętnie pomaluje dom, przeprowadzi przez ulicę, zmieni opony, zaniesie zakupy do domu, zdejmie kotka, który utkwił wysoko na drzewie. Wszystkie te zachowania doprowadziły w końcu naszego bohatera do ogromnego zmęczenia. – „Jak poradziło sobie Wzorowe Jajo? Jak radzić sobie ze zmęczeniem? Czy znacie jakiś sposób na odpoczynek?” –  to kolejne pytania, na które odpowiedziały dzieci. Ich zdaniem wystarczy pobyć samemu, pomarzyć o wakacjach, oglądać bajki, bawić się klockami, pisać pamiętnik, patrzeć przez okno, chodzić na basen, itd. „Widzę, że macie swoje sposoby na odpoczynek” – podsumowała Pani dziękując przy tym za uważne słuchanie i aktywny udział dzieci w zajęciach. Na koniec dzieci otrzymały zakładki do książek oraz kolorowanki.

s. Marlena Monika Siuta i s. Franciszka Justyna Babiarz

Nauczycielki oddziału III