yes

Zainteresowanie jest podstawą dobrych zajęć z dziećmi. Takie zajęcia “prowadzą się same”. Kiedy dzieci nie są tylko biernymi obserwatorami, ale aktywnie uczestniczą w zajęciach, wtedy dużo zapamiętują dzięki przeżywanym emocjom. Zajęcia aktywizujące dzieci wymagają od nauczyciela dobrego przygotowania. Dziś miałam okazję obserwacji zajęć z religii prowadzonych w oddziale II (Średniaki) przez s. Marlenę.

Jak mówić o sakramencie Chrztu Świętego z dziećmi? Dominującą w czasie zajęć metodą wybraną przez nauczycielkę była drama: teatr emocji, w którym słowa są zbyteczne. Było tak: dzieci przebrane za mamę, tatę, matkę i ojca chrzestnego poszły do kącika modlitwy ochrzcić swoje dziecko. Było zapalanie świecy, polewanie dziecka wodą święconą, krzyżyki na czoło i prawdziwa biała szatka. Emocje malowały się nie tylko na twarzach aktorów, ale i dzieci uważnie obserwujących ceremonię. Wszystko odbywało się w wyjątkowej ciszy… Zwieńczeniem zajęć było zaproszenie wszystkich dzieci do “serca pełnego chmurek” – symbolu serca Boga Ojca, który gromadzi w nim swoje dzieci, przytula i napełnia miłością.

Chrzest Święty jest dostępny jest dla każdego, kto uwierzy.

s. Adriana

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Alfabet logopedyczny w listopadzie
Na stronie Logopedia dodano nową relację z realizacji projektu logopedycznego w przedszkolu.
Minął tydzień
W ostatnim tygodniu u starszaków rozmawialiśmy o budowie ciała człowieka. Poznawaliśmy, gdzie się znajduje kolano,
Z kolejną wizytą w Bibliotece Głównej…
Udało się dotrzeć na czas, choć droga do pokonania nie jest krótka. W bibliotece przywitał
W świecie wyobraźni
Miniony tydzień w grupie starszaków przebiegał pod hasłem: “W świecie wyobraźni”. Staraliśmy się rozwijać wyobraźnię
Dwa domy
Listopad 2023
Krakowiaczek
Listopad 2023