Dziś starszaki były na zajęciach w zaprzyjaźnionej bibliotece na Ugorku na zajęciach pt. ” Lekcja biblioteczna”. Pani Teresa przedstawiła się mówiąc, że pracuje w bibliotece i zapytała dzieci, jaki ma zawód. Kolejne pytanie to: “Czym jest biblioteka? Czym księgarnia?” Odpowiedzi starszaków były bardzo ciekawe, np.:
– To taki budynek w którym pożycza się książki, które trzeba kiedyś oddać.
Pani od razu wyjaśniła, że książki należy oddać najpóźniej za miesiąc. Dzieci stwierdziły, że to i tak bardzo długo można mieć książkę. Temat wypożyczania robił się coraz bardziej interesujący i dzieci z miejsca były chętne do wypożyczania. Niestety okazało się, że mogą to robić tylko dorośli. Był też pokaz różnych książek od najmniejszej do największej, były książki bez obrazków i bez tekstu z samymi z obrazkami, były książki miękkie i twarde, bajki z otwieranymi okienkami, a nawet książki w kształcie bałwanka. Zaciekawienie książkami wzrastało coraz bardziej. Dzieci zapytały panią jak zajmuje się biblioteką.
A pani zadała pytanie: Jak książki znalazły się w bibliotece? Jaką drogę musiały przebyć? Droga to bardzo długa, ponieważ najpierw rodzi się ona w głowie autora, który pisze, to co wymyślił. Później oddaje do sprawdzenia, do korekty, następnie ilustrator robi do tekstu ilustracje, następnie książka idzie do wydawnictwa i dopiero do drukarni. Z drukarni do hurtowni i stamtąd do księgarni lub do biblioteki.
Po pogadance przedszkolaki miały możliwość wybierania sobie książek, obejrzenia i odłożenia na miejsce. Obejrzały również krótkie bajeczki o Peppie i kotkach, które pokazywały jak należy się zachowywać w bibliotece.

s. Eligia Ryniak nauczycielka oddziału III