yes

Dzięki uprzejmości Pani Barbary, mamy Zosi, która koordynowała naszą wycieczkę, starszaki zwiedziły Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Rynek Podziemny.

Punktualnie o godzinie 10.00 przed Sukiennicami czekała na nas mama Zosi wraz z przewodniczką. Bezpośrednio po sprawdzeniu biletów przenieśliśmy się do średniowiecznego miasta Krakowa, które jak poinformowała pani przewodnik, było wówczas stolicą Polski. Pani Ewa zapytała dzieci czy wiedzą, dlaczego niezwykły świat średniowiecznego Krakowa znajduje się 5 metrów pod płytą Rynku Głównego? I czy dawniej ludzie śmiecili więcej niż dziś? Dzieci świeżo po akcji sprzątania świata stwierdziły, że teraz wyrzuca się śmieci do kosza, a nie na ziemię. Wielkie zdziwienie wywołało u dzieci zaproszenie do przejścia przez kałużę. Uśmiech na twarzach pojawił się, kiedy dzieci wskakując do kałuży wcale nie były mokre. A wszystko to dzięki nowoczesnej technologii, np. hologramów 3D. Była ona dodatkową atrakcją zwiedzania muzeum, obok gablot z przedmiotami, które zostały odnalezione przez archeologów i ubogaciły muzeum. Każdy starszak został zważony na starej wadze towarowej i otrzymał bloczek z wagą wyrażoną według średniowiecznego systemu wag: kamieni, cetarów, funtów itp. Będąc pod ziemią znaleźliśmy się pod fontanną – piramidą ze szkła i tam oglądaliśmy makietę Krakowa XV -wiecznego. Tam też dzieci miały możliwość spojrzeć w niebo i na dwie nierówne wieże kościoła Mariackiego. Przewodniczka opowiedziała również legendę o dwóch wieżach. Bardzo ciekawą atrakcją był specjalny pokój dla dzieci z ławkami drewnianymi na których przedszkolaki usiadły i obejrzały mechaniczny teatrzyk pt. „Legenda o dawnym Krakowie”.

Zwiedzanie podziemi Krakowa to fantastyczna przygoda nie tylko dla dzieci ale i dla całej rodziny. Zachwyt dzieci było słychać, kiedy w autobusie dały się słyszeć takie słowa „ Tak tam było super, że muszę tam jeszcze raz pójść z moją mamą” lub jeden z tatusiów odbierając dziecko powiedział, że tam nigdy nie był.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Mamie Zosi za zaangażowanie w wycieczkę w dniu bezpłatnego wejścia do tak ciekawego miejsca w naszym mieście.

  1. s. Eligia i s. Stella nauczycielki oddziału III
Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Alfabet logopedyczny w listopadzie
Na stronie Logopedia dodano nową relację z realizacji projektu logopedycznego w przedszkolu.
Minął tydzień
W ostatnim tygodniu u starszaków rozmawialiśmy o budowie ciała człowieka. Poznawaliśmy, gdzie się znajduje kolano,
Z kolejną wizytą w Bibliotece Głównej…
Udało się dotrzeć na czas, choć droga do pokonania nie jest krótka. W bibliotece przywitał
W świecie wyobraźni
Miniony tydzień w grupie starszaków przebiegał pod hasłem: “W świecie wyobraźni”. Staraliśmy się rozwijać wyobraźnię
Dwa domy
Listopad 2023
Krakowiaczek
Listopad 2023