yes

Zajęcia z kompetencji emocjonalnych w bibliotece na Ugorku prowadziła biblioterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska. Zajęcia zorganizowała biblioteka we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do biblioteki zaprosiła dzieci współpracująca od lat z naszym przedszkolem Teresa Tlatlik.

W piątek 7 października starszaki wybrały się do biblioteki, by dowiedzieć się trochę o emocjach, jak je wyrażać i czy wszystkie emocje są nam potrzebne. Na samym początku pani zapytała dzieci jakie znają emocje. Bardzo szybko pojawiła się cała ich lista: złość, smutek, duma, wściekłość szczęście, radość itp. Jak możemy rozpoznać u kogoś emocje? Odpowiedzi dzieci:
– Jak ktoś jest radosny to usta mu się rozszerzają.
– Jak ktoś jest smutny to usta mu idą w dół.
– Jak ktoś jest zły to czoło robi się takie stare czyli marszczy się.
Wiele ciekawych i twórczych pomysłów padło podczas zajęć. Nauczyliśmy się również bardzo prostego wierszyka, który pomoże nam łatwo rozpoznać emocje u innych:
„Chcesz emocje zauważyć, przyjrzyj się uważnie twarzy!
Głównie elementy trzy: usta, oczy oraz brwi.
Łatwo wygląd swój zmieniają i emocje ujawniają.”
Pani pedagog pokazała nam również ilustracje z książki „Gucio i Feluś poznają emocje”. Mieliśmy za zadanie zastanowić się jaką sytuację przedstawia i jakie panują emocje między bohaterami. Zagraliśmy również w kalambury starając się odgadnąć konkretną emocje jaką pokazuje nam koleżanka/kolega z grupy. Na koniec każde dziecko dostało kolorowankę przedstawiającą jedną sytuacje z podanej wyżej książki, którą mieliśmy za zadanie pokolorować według własnego pomysłu i zastanowić się jaką emocję przedstawia. Jedna z dziewczynek podsumowała zajęcia stwierdzeniem, „że nie jest łatwo mówić o własnych emocjach i nie każdy człowiek to potrafi, ale jest to bardzo ważna umiejętność w życiu”.

s. Stella Porębna nauczycielka oddziału III

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Z wizytą w Centrum Formacji Duchowej – Salwatorianie Kraków
W piątek 7 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Domu Słowa w Centrum Formacji Duchowej.
Parada smoków 2024 – konkurs
Pani Marta z naszego przedszkola zaprosiła nas na paradę smoków, w której brała udział 9
Konkurs “Mój Lajkonik”
Dzieci z grupy Starszaków wzięły udział w konkursie plastycznym z okazji „Pochodu Lajkonika”, który polegał
KONKURS „NASI ULUBIENI BOHATEROWIE”
  W marcu Starszaki uczestniczyły w wycieczce do Kina Kijów, gdzie oglądały bajkę  „Wyspa Puffinów.
Dzień dziecka w przedszkolu
Atrakcje w przedszkolu: 3 czerwca 2024
Dzień Mamy i Taty u Maluszków
Przedstawienie o małej żabce.