yes

Zajęcia z kompetencji emocjonalnych w bibliotece na Ugorku prowadziła biblioterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska. Zajęcia zorganizowała biblioteka we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do biblioteki zaprosiła dzieci współpracująca od lat z naszym przedszkolem Teresa Tlatlik.

W piątek 7 października starszaki wybrały się do biblioteki, by dowiedzieć się trochę o emocjach, jak je wyrażać i czy wszystkie emocje są nam potrzebne. Na samym początku pani zapytała dzieci jakie znają emocje. Bardzo szybko pojawiła się cała ich lista: złość, smutek, duma, wściekłość szczęście, radość itp. Jak możemy rozpoznać u kogoś emocje? Odpowiedzi dzieci:
– Jak ktoś jest radosny to usta mu się rozszerzają.
– Jak ktoś jest smutny to usta mu idą w dół.
– Jak ktoś jest zły to czoło robi się takie stare czyli marszczy się.
Wiele ciekawych i twórczych pomysłów padło podczas zajęć. Nauczyliśmy się również bardzo prostego wierszyka, który pomoże nam łatwo rozpoznać emocje u innych:
„Chcesz emocje zauważyć, przyjrzyj się uważnie twarzy!
Głównie elementy trzy: usta, oczy oraz brwi.
Łatwo wygląd swój zmieniają i emocje ujawniają.”
Pani pedagog pokazała nam również ilustracje z książki „Gucio i Feluś poznają emocje”. Mieliśmy za zadanie zastanowić się jaką sytuację przedstawia i jakie panują emocje między bohaterami. Zagraliśmy również w kalambury starając się odgadnąć konkretną emocje jaką pokazuje nam koleżanka/kolega z grupy. Na koniec każde dziecko dostało kolorowankę przedstawiającą jedną sytuacje z podanej wyżej książki, którą mieliśmy za zadanie pokolorować według własnego pomysłu i zastanowić się jaką emocję przedstawia. Jedna z dziewczynek podsumowała zajęcia stwierdzeniem, „że nie jest łatwo mówić o własnych emocjach i nie każdy człowiek to potrafi, ale jest to bardzo ważna umiejętność w życiu”.

s. Stella Porębna nauczycielka oddziału III

Kategorie
Dzień świętości życia
Obchodzony zwykle dnia 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Mary Pannie Dzień Świętości Życia, w
Ptaki. Wiosenne.
Ptaki nie ruszają się z gniazd. Jakby były z plasteliny. Z pracowni plastycznej Starszaków. Podziwiamy,
Zawód ratujący życie
Dziś na zajęcia do starszaków przyszła Mama Emilki. Weszła do sali ubrana w biały fartuch
5 x wiosna
Wiosna z dnia na dzień się zmienia. Może o to chodzi w tych dziecięcych obrazkach?