yes

Zajęcia z kompetencji emocjonalnych w bibliotece na Ugorku prowadziła biblioterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska. Zajęcia zorganizowała biblioteka we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do biblioteki zaprosiła dzieci współpracująca od lat z naszym przedszkolem Teresa Tlatlik.

W piątek 7 października starszaki wybrały się do biblioteki, by dowiedzieć się trochę o emocjach, jak je wyrażać i czy wszystkie emocje są nam potrzebne. Na samym początku pani zapytała dzieci jakie znają emocje. Bardzo szybko pojawiła się cała ich lista: złość, smutek, duma, wściekłość szczęście, radość itp. Jak możemy rozpoznać u kogoś emocje? Odpowiedzi dzieci:
– Jak ktoś jest radosny to usta mu się rozszerzają.
– Jak ktoś jest smutny to usta mu idą w dół.
– Jak ktoś jest zły to czoło robi się takie stare czyli marszczy się.
Wiele ciekawych i twórczych pomysłów padło podczas zajęć. Nauczyliśmy się również bardzo prostego wierszyka, który pomoże nam łatwo rozpoznać emocje u innych:
„Chcesz emocje zauważyć, przyjrzyj się uważnie twarzy!
Głównie elementy trzy: usta, oczy oraz brwi.
Łatwo wygląd swój zmieniają i emocje ujawniają.”
Pani pedagog pokazała nam również ilustracje z książki „Gucio i Feluś poznają emocje”. Mieliśmy za zadanie zastanowić się jaką sytuację przedstawia i jakie panują emocje między bohaterami. Zagraliśmy również w kalambury starając się odgadnąć konkretną emocje jaką pokazuje nam koleżanka/kolega z grupy. Na koniec każde dziecko dostało kolorowankę przedstawiającą jedną sytuacje z podanej wyżej książki, którą mieliśmy za zadanie pokolorować według własnego pomysłu i zastanowić się jaką emocję przedstawia. Jedna z dziewczynek podsumowała zajęcia stwierdzeniem, „że nie jest łatwo mówić o własnych emocjach i nie każdy człowiek to potrafi, ale jest to bardzo ważna umiejętność w życiu”.

s. Stella Porębna nauczycielka oddziału III

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Konkurs recytatorski
Regulamin konkursu recytatorskiego „Polscy poeci dzieciom” Organizator: Organizatorem konkursu jest Przedszkole Nr 3 Zgromadzenia Sióstr
POD ZIEMIĄ, POD WODĄ…
W drugim tygodniu ferii starszaki odkrywały podwodny świat i poznawały skarby Ziemi. Rozmawiały m.in. o
WIOSENNY SPACER ZIMĄ
21 lutego przedszkolaki z grupy maluszków wybrały się na wycieczkę w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny.
Ferie w kosmosie
Rozpoczynając ferie grupa starszaków wyruszyła w kosmos specjalną rakietą, tj. ogromnym pudłem z dostosowanymi do
Bajkomania trwa
W piątkowe popołudnie tj. 16 lutego odwiedziła nas mama Leona przynosząc ciekawą bajkę „Franklin mówi
Bal karnawałowy „Na zamku” – grupa Starszaków
W czwartek 8 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Starszaki zostały zaproszone do