yes

Kreatywność! Cóż to takiego? W czym a może czym się wyraża? Jak ją sprawdzić? Kto jest kreatywny? Według definicji jaką znajdziemy na stronie PWN kreatywny „to tworzący coś nowego, oryginalnego”. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu „zdolność tworzenia czegoś nowego.”
W grupie starszaków bardzo często zachwycam się kreatywnością dzieci. Widzę to zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy na prostym materiale. I tak na przykład daję dzieciom kawałek sznurka i co? Na dywanie układają z niego figury geometryczne, litery i oczywiście mają czas na tworzenie czegoś oryginalnego. Zapewniam, że sama staję zdziwiona i pełna podziwu nad pomysłami dzieci. No bo kto potrafi ułożyć ze sznurka krzesło i jeszcze zademonstrować, jak się siedzi, lub kapelusz pirata i założyć na głowie, powstają kwiaty, żółw, serce, kokarda, ślimaki itp.
Pewnego dnia dostarczyłam przedszkolakom różnego rodzaju pudełka, butelki, papier, taśmę itp. I obserwowałam, jak dzieci tworzyły z tego starego, coś nowego. I po chwili, (ponieważ temat tygodnia był o pracy rolnika) powstawały pomysłowe maszyny rolnicze. Oprócz rozwijania wyobraźni doskonaliły, nawet nie wiedząc o tym umiejętność współpracy w grupie kilkuosobowej.
Wniosek nasuwa się sam. Po co kupować drogie zabawki? Świetna i rozwijająca zabawa może być na przedmiotach codziennego użytku, które są w zasięgu ręki.

  1. Eligia Ryniak, nauczycielka oddziału III

 

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Alfabet logopedyczny w listopadzie
Na stronie Logopedia dodano nową relację z realizacji projektu logopedycznego w przedszkolu.
Minął tydzień
W ostatnim tygodniu u starszaków rozmawialiśmy o budowie ciała człowieka. Poznawaliśmy, gdzie się znajduje kolano,
Z kolejną wizytą w Bibliotece Głównej…
Udało się dotrzeć na czas, choć droga do pokonania nie jest krótka. W bibliotece przywitał
W świecie wyobraźni
Miniony tydzień w grupie starszaków przebiegał pod hasłem: “W świecie wyobraźni”. Staraliśmy się rozwijać wyobraźnię
Dwa domy
Listopad 2023
Krakowiaczek
Listopad 2023