yes

Kreatywność! Cóż to takiego? W czym a może czym się wyraża? Jak ją sprawdzić? Kto jest kreatywny? Według definicji jaką znajdziemy na stronie PWN kreatywny „to tworzący coś nowego, oryginalnego”. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu „zdolność tworzenia czegoś nowego.”
W grupie starszaków bardzo często zachwycam się kreatywnością dzieci. Widzę to zwłaszcza wtedy, kiedy pracujemy na prostym materiale. I tak na przykład daję dzieciom kawałek sznurka i co? Na dywanie układają z niego figury geometryczne, litery i oczywiście mają czas na tworzenie czegoś oryginalnego. Zapewniam, że sama staję zdziwiona i pełna podziwu nad pomysłami dzieci. No bo kto potrafi ułożyć ze sznurka krzesło i jeszcze zademonstrować, jak się siedzi, lub kapelusz pirata i założyć na głowie, powstają kwiaty, żółw, serce, kokarda, ślimaki itp.
Pewnego dnia dostarczyłam przedszkolakom różnego rodzaju pudełka, butelki, papier, taśmę itp. I obserwowałam, jak dzieci tworzyły z tego starego, coś nowego. I po chwili, (ponieważ temat tygodnia był o pracy rolnika) powstawały pomysłowe maszyny rolnicze. Oprócz rozwijania wyobraźni doskonaliły, nawet nie wiedząc o tym umiejętność współpracy w grupie kilkuosobowej.
Wniosek nasuwa się sam. Po co kupować drogie zabawki? Świetna i rozwijająca zabawa może być na przedmiotach codziennego użytku, które są w zasięgu ręki.

  1. Eligia Ryniak, nauczycielka oddziału III

 

Kategorie
Msza Święta z udziałem dzieci
Intencja Mszy Świętej: Trwając w oczekiwaniu na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, prosimy za personel przedszkola,
Nowenna
Trwa Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Modlimy się razem z dziećmi odmawiając Koronkę ku
Zapraszamy na Mszę Świętą
Dnia 21 maja 2023 roku w niedzielę o godzinie 11.00 spotkajmy się na kolejnej Mszy