yes

Dziś w czasie Mszy Świętej modliliśmy się o wiarę, pomyślność i pokój dla naszej Ojczyzny oraz za zmarłych z naszych rodzin.

Zaplanowaliśmy, że po Mszy Świętej przejdziemy do klasztoru Sióstr, by rodzice mogli uczestniczyć w akademii z okazji Dnia Niepodległości.

W czasie kazania Ojciec zwraca uwagę, że dzieci są ładnie ubrane. Na biało-czerwono.
– Z jakiej okazji macie tak piękne stroje?
– Z okazji Dnia Niepodległości.

Tak, słyszałem, że będzie dziś piękna akademia. Od czego zależy to, żeby w Polsce było dobrze. Co trzeba robić?
– Nie jeździć samochodem. Jeździć elektrykami.
– Trzeba być dobrym.
– Tak, na taką odpowiedź czekałem. Była taka piosenka, starsi ją pamiętają: Już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat.

Potem ksiądz pokazuje dzieciom jajko.
– Co to jest?
– Jajko!
– Jest takie przysłowie: Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Czy ktoś, może ktoś z dorosłych wyjaśni? Nikt się nie zgłasza, a na pewno wszyscy wiedzą… Jan Zamoyski napisał takie zdanie: Takie będą Rzeczypospolite jakie będzie ich młodzieży chowanie (Cytat pochodzi z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej, 1600 r. – przyp. red.). Jest ono podobne do przysłowia.
– Co z takiego jajka może się wykluć?
– Jajecznica.
– O! Jakiś smakosz się odezwał… Co tak naprawdę wykluwa się z jajka?

– Pisklę.
– Tak. Czym skorupka za młodu nasiąknie… Jeśli jajko leży w brudnym miejscu to brzydko pachnie. W tym powiedzeniu chodzi o kształtowanie charakteru. Rodzice mogą robić wszystko, gdy dziecko jest małe, ale potem trzeba też samemu kształtować swój charakter. Mówi się na przykład: młody człowiek musi się wyszumieć. To jest błąd. Przykład? Ktoś wybrał się do mechanika, bo szwankował mu silnik w samochodzie. Po oględzinach pyta ile może kosztować naprawa. Mechanik na to: – Dziś kosztuje 200 zł, a jutro nawet i 2 tysiące. – Jak to, dziwi się właściciel samochodu. – Jeśli – odpowiada mechanik – naprawimy to dziś, będzie kosztować tyle, ale jeśli nie naprawimy, to za jakiś czas zapłaci pan o wiele więcej, bo cały silnik będzie do wymiany.
Żyjmy mądrze. Zaopatrzmy się w oliwę, żeby nasza lampa nie zagasła.

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Alfabet logopedyczny w listopadzie
Na stronie Logopedia dodano nową relację z realizacji projektu logopedycznego w przedszkolu.
Minął tydzień
W ostatnim tygodniu u starszaków rozmawialiśmy o budowie ciała człowieka. Poznawaliśmy, gdzie się znajduje kolano,
Z kolejną wizytą w Bibliotece Głównej…
Udało się dotrzeć na czas, choć droga do pokonania nie jest krótka. W bibliotece przywitał
W świecie wyobraźni
Miniony tydzień w grupie starszaków przebiegał pod hasłem: “W świecie wyobraźni”. Staraliśmy się rozwijać wyobraźnię
Dwa domy
Listopad 2023
Krakowiaczek
Listopad 2023