yes

List skierowany do uczestników Akcji

Mamy pierwsze wyniki 30. Akcji! 

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia Akcja Sprzątanie świata – Polska od 30 lat cieszy się tak dużym zaufaniem Polek i Polaków. Wszystkim, którzy włączyli się do tegorocznej lub tych minionych edycji, by wspólnie z nami przyczyniać się do zdrowszej i czystszej planety, ogromnie DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym podsumowaniem wyników 30. Akcji. 

Rekordowa liczba uczestników!

W jubileuszowej 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska udział wzięło 542 753 uczestników z całego kraju. To aż 34 procent więcej, niż przed rokiem, co oznacza, że Polki i Polacy chcą włączać się w manifest przeciwko śmieceniu w naturze. To także znak, że Akcja Sprzątanie świata – Polska, zainicjowana w Polsce i koordynowana przez Fundację Nasza Ziemia, cieszy się niesłabnącym zaufaniem. Do Akcji każdego roku tłumnie dołączają szkoły, przedszkola, ale również samorządy, wolontariaty pracownicze, grupy hobbystyczne, sportowe, sąsiedzkie, harcerze, nurkowie, koła gospodyń wiejskich, a nawet… zakłady karne.

Ile śmieci udało nam się zebrać?

Uczestnicy Akcji wspólnymi siłami, ze wsparciem koordynatorów i służb miejskich, zebrali ponad 488 943 kilogramy śmieci! Co martwi najbardziej, wśród zebranych odpadów nadal przeważały tzw. śmieci weekendowe, które z powodzeniem i bez dużego wysiłku mogłyby trafić do najbliższego kosza, takie jak: butelki czy opakowania po żywności. Dużą grupę stanowiły również gabaryty, opony, części samochodowe, czy pozostałości po remontach. 

Małe odpady, duży problem. 

W tym roku Fundacja Nasza Ziemia szczególną uwagę chciała  zwrócić na skalę problemu związanego z kapslami i niedopałkami oraz wynikające z niego zagrożenia dla środowiska. Wiele grup uczestniczących w Akcji Sprzątanie świata – Polska podjęło się tego nie lada wyzwania w czasie działań terenowych, dzięki czemu łącznie zebrano 635 tys. niedopałków i 167 tys. kapsli! Są to odpady, które z racji rozmiarów trudno posprzątać, a które bardzo szkodzą środowisku, są prawdziwymi bombami ekologicznymi trującymi wodę i glebę. Uczestnicy Akcji znajdowali je głównie w parkach, pod ławkami, czy zakopane w piasku na plaży. 

Film z podsumowaniem finału

Tegoroczna edycja Akcji Sprzątanie świata – Polska jest już wspomnieniem. Pozostały po niej przede wszystkim dobre efekty dla naszej planety. Mamy też zachowane tuż pod sercem te wszystkie piękne momenty, które znakomicie wpisały się w jubileusz naszej Akcji w Polsce. Jeszcze długo będzie nam towarzyszyć uczucie nieopisanej wdzięczności dla tych, którzy w tym roku, ale też przez minione trzy dekady, byli z nami.
Powspominajcie z nami.
Zapraszamy na film z finału 30 Akcji Sprzątanie świata w Polsce.

Z zielonymi pozdrowieniami, Grzegorz Mikosza 

Fundacja Nasza Ziemia

Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska 

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Z wizytą w Centrum Formacji Duchowej – Salwatorianie Kraków
W piątek 7 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Domu Słowa w Centrum Formacji Duchowej.
Parada smoków 2024 – konkurs
Pani Marta z naszego przedszkola zaprosiła nas na paradę smoków, w której brała udział 9
Konkurs “Mój Lajkonik”
Dzieci z grupy Starszaków wzięły udział w konkursie plastycznym z okazji „Pochodu Lajkonika”, który polegał
KONKURS „NASI ULUBIENI BOHATEROWIE”
  W marcu Starszaki uczestniczyły w wycieczce do Kina Kijów, gdzie oglądały bajkę  „Wyspa Puffinów.
Dzień dziecka w przedszkolu
Atrakcje w przedszkolu: 3 czerwca 2024
Dzień Mamy i Taty u Maluszków
Przedstawienie o małej żabce.