yes

Mobilna Filharmonia – koncert 5

Było tak. Prowadzący zapytał:

– Kompozytor, a kto to taki? To ktoś, kto wymyśla i tworzy muzykę i zapisuje ją przy pomocy nut. Nuty, to muzyczny alfabet. Kompozytor daje też wskazówki jak należy zagrać np. maestoso, forte, czy piano.

A oto garść informacji przekazanych dzieciom przez muzyków.
Był taki kompozytor, który nazywał się George Bizet. Jego tata był kompozytorem mama pianistką. Grał na różnych instrumentach: pianinie, organach, skrzypcach i altówce. Posłuchajmy utworu z opery Carmen – Habanera.
Felix Mendelssohn: również grał na czterech instrumentach. Tata mówił do niego: Będziesz wielkim kompozytorem. Ale do córki Fanny tak nie mówił. W tamtych czasach kobiety nie komponowały. Siostra poprosiła, żeby Feliks podrzucił tacie jej nuty. I podrzucał, a tata o tym nie wiedział. Do dziś nie wiadomo, kto co napisał. Książę i księżniczka: Wiktoria Koburg i Fryderyk Hohenzollern zażyczyli sobie od Felixa utworu i do dziś gramy go na ślubach – to jest marsz Mendelssohna. Ciekawostka: Feliksowi zawdzięczamy, że odkrył nuty Jana Sebastiana Bacha. Poszedł na targ, a pan zapakował mu mięso w papier z nutami. Okazało się, że to były nuty Jana Sebastiana Bacha. A Bach miał 20 dzieci – pięciu synów zostało kompozytorami.
Scott Joplin – popularyzator stylu ragtime – dzieci posłuchały jednego utworu.
– Jak kompozytor komponuje? Może tak: byłem rano na spacerze i do mojej  głowy zaczęły spadać takie dźwięki, akordy, a gdyby to zagrało pianino (zagrał pianista), a gdybym dodał do tego wiolonczelę ósemeczkami, może jeszcze skrzypce, perkusja (zaklaszczcie), może jeszcze ja dołączę z fletem. I tak nutka po nutce, linijka po linijce, partytura za partyturą…

Na koniec – nazywanie przez dzieci instrumentów biorących udział w koncercie.

 

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Konkurs recytatorski
Regulamin konkursu recytatorskiego „Polscy poeci dzieciom” Organizator: Organizatorem konkursu jest Przedszkole Nr 3 Zgromadzenia Sióstr
POD ZIEMIĄ, POD WODĄ…
W drugim tygodniu ferii starszaki odkrywały podwodny świat i poznawały skarby Ziemi. Rozmawiały m.in. o
WIOSENNY SPACER ZIMĄ
21 lutego przedszkolaki z grupy maluszków wybrały się na wycieczkę w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny.
Ferie w kosmosie
Rozpoczynając ferie grupa starszaków wyruszyła w kosmos specjalną rakietą, tj. ogromnym pudłem z dostosowanymi do
Bajkomania trwa
W piątkowe popołudnie tj. 16 lutego odwiedziła nas mama Leona przynosząc ciekawą bajkę „Franklin mówi
Bal karnawałowy „Na zamku” – grupa Starszaków
W czwartek 8 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Starszaki zostały zaproszone do