yes

Mobilna Filharmonia – koncert 5

Było tak. Prowadzący zapytał:

– Kompozytor, a kto to taki? To ktoś, kto wymyśla i tworzy muzykę i zapisuje ją przy pomocy nut. Nuty, to muzyczny alfabet. Kompozytor daje też wskazówki jak należy zagrać np. maestoso, forte, czy piano.

A oto garść informacji przekazanych dzieciom przez muzyków.
Był taki kompozytor, który nazywał się George Bizet. Jego tata był kompozytorem mama pianistką. Grał na różnych instrumentach: pianinie, organach, skrzypcach i altówce. Posłuchajmy utworu z opery Carmen – Habanera.
Felix Mendelssohn: również grał na czterech instrumentach. Tata mówił do niego: Będziesz wielkim kompozytorem. Ale do córki Fanny tak nie mówił. W tamtych czasach kobiety nie komponowały. Siostra poprosiła, żeby Feliks podrzucił tacie jej nuty. I podrzucał, a tata o tym nie wiedział. Do dziś nie wiadomo, kto co napisał. Książę i księżniczka: Wiktoria Koburg i Fryderyk Hohenzollern zażyczyli sobie od Felixa utworu i do dziś gramy go na ślubach – to jest marsz Mendelssohna. Ciekawostka: Feliksowi zawdzięczamy, że odkrył nuty Jana Sebastiana Bacha. Poszedł na targ, a pan zapakował mu mięso w papier z nutami. Okazało się, że to były nuty Jana Sebastiana Bacha. A Bach miał 20 dzieci – pięciu synów zostało kompozytorami.
Scott Joplin – popularyzator stylu ragtime – dzieci posłuchały jednego utworu.
– Jak kompozytor komponuje? Może tak: byłem rano na spacerze i do mojej  głowy zaczęły spadać takie dźwięki, akordy, a gdyby to zagrało pianino (zagrał pianista), a gdybym dodał do tego wiolonczelę ósemeczkami, może jeszcze skrzypce, perkusja (zaklaszczcie), może jeszcze ja dołączę z fletem. I tak nutka po nutce, linijka po linijce, partytura za partyturą…

Na koniec – nazywanie przez dzieci instrumentów biorących udział w koncercie.

 

Kategorie
Msza Święta 2023-2024
Msze Święte dla dzieci i rodzin, niedziela 11.00 10 września 8 października 12 listopada 10
Akcja ogólnopolska – Sprzątanie świata
Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w akcji Sprzątanie świata – Polska. Mamy rękawice, worki
Życzenia Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi, Drodzy Uczniowie i Rodzice, Wszyscy, dla których
Legioneloza – co warto wiedzieć?
https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/legioneloza—co-warto-wiedziec