Mobilna Filharmonia – koncert 5
Było tak. Prowadzący zapytał:
– Kompozytor, a kto to taki? To ktoś, kto wymyśla i tworzy muzykę i zapisuje ją przy pomocy nut. Nuty, to muzyczny alfabet. Kompozytor daje też wskazówki jak należy zagrać np. maestoso, forte, czy piano.
A oto garść informacji przekazanych dzieciom przez muzyków.
Był taki kompozytor, który nazywał się George Bizet. Jego tata był kompozytorem mama pianistką. Grał na różnych instrumentach: pianinie, organach, skrzypcach i altówce. Posłuchajmy utworu z opery Carmen – Habanera.
Felix Mendelssohn: również grał na czterech instrumentach. Tata mówił do niego: Będziesz wielkim kompozytorem. Ale do córki Fanny tak nie mówił. W tamtych czasach kobiety nie komponowały. Siostra poprosiła, żeby Feliks podrzucił tacie jej nuty. I podrzucał, a tata o tym nie wiedział. Do dziś nie wiadomo, kto co napisał. Książę i księżniczka: Wiktoria Koburg i Fryderyk Hohenzollern zażyczyli sobie od Felixa utworu i do dziś gramy go na ślubach – to jest marsz Mendelssohna. Ciekawostka: Feliksowi zawdzięczamy, że odkrył nuty Jana Sebastiana Bacha. Poszedł na targ, a pan zapakował mu mięso w papier z nutami. Okazało się, że to były nuty Jana Sebastiana Bacha. A Bach miał 20 dzieci – pięciu synów zostało kompozytorami.
Scott Joplin – popularyzator stylu ragtime – dzieci posłuchały jednego utworu.
– Jak kompozytor komponuje? Może tak: byłem rano na spacerze i do mojej głowy zaczęły spadać takie dźwięki, akordy, a gdyby to zagrało pianino (zagrał pianista), a gdybym dodał do tego wiolonczelę ósemeczkami, może jeszcze skrzypce, perkusja (zaklaszczcie), może jeszcze ja dołączę z fletem. I tak nutka po nutce, linijka po linijce, partytura za partyturą…
Na koniec – nazywanie przez dzieci instrumentów biorących udział w koncercie.