yes

25 stycznia przedszkolaki z najstarszej grupy pojechały na wycieczkę (zaległą z grudnia) do Muzeum Krakowa na wystawę szopek krakowskich. Po wejściu do Muzeum dała się odczuć atmosfera świąt Bożego Narodzenia. Na korytarzu, zaraz za drzwiami, stały wysokie, żywe drzewka choinkowe przepięknie ozdobione ozdobami ręcznie wykonanymi. Pani Justyna, nasza przewodniczka, na samym początku zaprowadziła nas do sali, w której pracowali jurorzy nad oceną szopek – to oni przyznają punkty i od nich zależy, kto wygra konkurs. Tam też padło pytanie: Od czego należy zacząć, chcąc zrobić szopkę na konkurs? Emilka odpowiedziała prawidłowo: od projektu. Na ścianach sali w której znajdowaliśmy się były rysunki, szkice szopek. Kolejne pytanie: Z czego robi się szopki? Z tektury. A dlaczego z tektury? Ponieważ szopkę należy przynieść do muzeum i dlatego nie może być zbyt ciężka. Pani Justyna powiedziała, że czasami, kiedy jest śnieg, szopkarze przywożą wykonaną w domu szopkę na sankach. Najważniejsze, by szopka była kolorowa i upamiętniała Narodzenie Pana Jezusa, dlatego w każdej szopce musi być cała Święta Rodzina. Do konkursu w tym roku zgłoszono 142 szopki, wszystkie obejrzeliśmy, a ciekawostką było to, że pan Marek, który zdobył I miejsce wykonuje szopki już 60 lat i ostatnio zawsze wygrywa. Po obejrzeniu wystawy naszedł czas do samodzielnej pracy nad projektem szopki. Na stole były przygotowane kolorowe folie, kartki papieru, nożyczki, klej i dzieci rozpoczęły pracę bardzo starannie i dlatego musiały dokończyć ją w przedszkolu.

s. Eligia Alina Ryniak, nauczycielka oddziału III

 

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Konkurs recytatorski
Regulamin konkursu recytatorskiego „Polscy poeci dzieciom” Organizator: Organizatorem konkursu jest Przedszkole Nr 3 Zgromadzenia Sióstr
POD ZIEMIĄ, POD WODĄ…
W drugim tygodniu ferii starszaki odkrywały podwodny świat i poznawały skarby Ziemi. Rozmawiały m.in. o
WIOSENNY SPACER ZIMĄ
21 lutego przedszkolaki z grupy maluszków wybrały się na wycieczkę w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny.
Ferie w kosmosie
Rozpoczynając ferie grupa starszaków wyruszyła w kosmos specjalną rakietą, tj. ogromnym pudłem z dostosowanymi do
Bajkomania trwa
W piątkowe popołudnie tj. 16 lutego odwiedziła nas mama Leona przynosząc ciekawą bajkę „Franklin mówi
Bal karnawałowy „Na zamku” – grupa Starszaków
W czwartek 8 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Starszaki zostały zaproszone do