yes

Maszyneria teatru – to tytuł niesamowitej wystawy na której były starszaki 2 czerwca. Przywitała nas pani Asia, kurator wystawy czyli jej autorka i twórca. Powiedziała na wstępie co to jest i jakie są kulisy teatru. Zwykle są czarne, żeby było trudniej odróżnić je od tyłu sceny. Pokazała model teatru Słowackiego złożony z 3 części; foyer (dla odpoczynku widowni), widownia i scena. Ciekawostką było to, czego nie widzi widz, czyli miejsce nad sceną, 3, 4 piętro i pod sceną. Zaczęło się robić coraz bardziej ciekawie. Kto tak naprawdę pracuje w teatrze? Przedszkolaki pewnie odpowiedziały, że aktorzy, a tu okazało się, że pierwszym pracownikiem jest strażak. Dawniej używano do oświetlenia świec i strażak zawsze był bardzo ważny w teatrze. Ważny jest też w czasach współczesnych i zawsze jest za kulisami. Następnie przeszliśmy za kulisy i zapoznaliśmy się z modelem sznurowni, który zasłania scenę w poziomie (na boki) i w pionie (góra, dół). Maszyniści to silni panowie, którzy pracują w sznurowni i poruszają kulisami. Mają bardzo odpowiedzialną pracę, ponieważ pilnują ruchu na scenie, np., żeby o właściwej porze chmurka pojawiła się na scenie. Zwykle podczas spektaklu musi być 3 maszynistów. Kolejne pytanie pani kurator do dzieci: „W teatrze jest ciemno czy  jasno?”. Dzisiaj łatwo jest zgasić i zapalić światło. Ale dawniej na scenie i na widowni były świece. 300 lat temu pracował w teatrze objaśniacz świec. Potem była lampa naftowa. Gdy w 1893 otwarto teatr w Krakowie, był to pierwszy budynek, który miał prąd elektryczny. Zainstalowano pierwsze reflektory i wówczas dyrektor kazał gasić światło na widowni. Oświetleniowiec to inaczej reżyser światła.

Kolejne ciekawostki dotyczyły dźwięku. Były zagadki dźwiękowe: wiatr, burza, deszcz, miauczenie kota, samochód. Współcześnie używane są mikroporty. Operator dźwięku, inaczej zwany akustykiem, operuje dźwiękiem. Przechodzimy dalej i wyżej – przyszedł czas na rekwizyty  teatralne i garderobę pełną strojów. Kolejne pytanie przewodniczki: „Czy łatwo jest nauczyć się roli?” I w tym miejscu poznaliśmy kolejnego pracownika teatru: sufler czyli podpowiadacz schowany był pod sceną. Dzisiaj rolę suflera pełni inspicjent, który za pomocą mikrofonu, wywołuje aktorów z garderoby. Na końcu Pani zaprowadziła nas do pomieszczenia biurowego, gdzie oprócz dyrektora pracuje cały sztab ludzi. W bardzo interesujący sposób dzieci poznały jaką drogę trzeba przejść od pomysłu do spektaklu: pomysł – akceptacja – znalezienie funduszy – scenografowie – kostiumy – pracownia teatralna – ludzie od promocji – próby – poprawki – próba generalna.

Dziękujemy mamie Zosi K. za umożliwienie nam wejścia za darmo na taką interesującą wystawę.

s. Eligia Ryniak, nauczycielka oddziału III

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Podziękowanie
Dziękujemy wszystkim za piękny rok 2023/2024 w przedszkolu.      
Spotkanie z Siostrami Duchaczkami z Burundi
Dziś odwiedziły przedszkole 3 siostry z Burundi przebywające po raz pierwszy w Polsce. Dzieci z
Ogłoszenie o pracy na rok szkolny 2024/2025
Zatrudnimy od września 2024 roku: 1. Nauczyciel wychowania przedszkolnego – pełny etat (wakat). 2. Pedagog
Uroczyste pożegnanie przedszkola
Podczas ostatnich dni w grupie starszaków trwały przygotowania do uroczystego pożegnania przedszkola. Dzieci powtarzały wiersze,
Z wizytą w Centrum Formacji Duchowej – Salwatorianie Kraków
W piątek 7 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Domu Słowa w Centrum Formacji Duchowej.
Parada smoków 2024 – konkurs
Pani Marta z naszego przedszkola zaprosiła nas na paradę smoków, w której brała udział 9