yes

Od samego rana dzieci z grupy starszaków były zaciekawione, co będzie się działo na zajęciach. Wiedziały, że w tym tygodniu zajmujemy się warzywami, ale zadawały mnóstwo pytań, widząc stolik podpisany : „UWAGA! STREFA EKSPERYMENTU”. Przyznam, że dzieci miały wiele ciekawych pomysłów, co się wydarzy: od topienia pokrojonych warzyw w wodzie, do wybuchających farb…
Gdy zobaczyły wywar oglądały, wąchały i dotykały próbując odgadnąć, co to jest za płyn. Nie dla wszystkich dzieci zapach był przyjemny, inne dzieci zgadywały, że to ugotowane buraki – „Tylko zepsute”. Gdy już odgadliśmy zagadkę, że to wywar z czerwonej kapusty, zaczęliśmy go przelewać do mniejszych pojemników w różnym kształcie. A potem… eksperymentowanie.. 

– A co się stanie jak dodamy troszkę octu? A mydło? A jak proszek do pieczenia? A może jeszcze kwasek cytrynowy?
Wszystkie czynności i obserwacje w czasie eksperymentu wzbudzały coraz większą ciekawość, jednak największe okrzyki radości wywołała zmiana koloru wywaru w każdym pojemniku, a w jednym nawet rosnąca kolorowa piana.
Myślę, że po tym doświadczeniu dzieci zawsze rozpoznają zapach wywaru z czerwonej kapusty i nie pomylą go z burakami. Będę wiedziały, jak na wywar wpływa kwas i jak się zachować, kiedy z pojemnika ucieka rosnąca piana. 
Eksperymentowanie z dziećmi to wiele radości, nie tylko dla samych dzieci, ale także dla nauczyciela, który widzi wielkie oczy dzieci obserwujące, co się wydarzy, a także słyszy z ich ust:

– Łał! Mega, mega! Niemożliwe! Ale to były super zajęcia!  

S. Franciszka Justyna Babiarz, nauczyciel oddziału III

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Logopedia
Zaktualizowano wpis: https://przedszkole3kanoniczki.pl/logopedia/
Msza Święta – 26 maja 2024
Zapraszamy dzieci i rodziców na kolejną Mszę Świętą celebrowaną w kaplicy Sióstr w intencji zamówionej
Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego
Przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która jest Patronalną Uroczystością Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego odprawiliśmy
Ogólnopolski konkurs tańca towarzyskiego
12 maja dwanaścioro dzieci z najstarszej grupy wzięło udział w Ogólnopolskim konkursie tańca towarzyskiego –
Zajęcia otwarte dla rodziców.
Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku odbyły się w przedszkolu zajęcia otwarte dla rodziców
Nabór uzupełniający
Są jeszcze wolne miejsca. Od dnia 23 kwietnia 2024 roku przedszkole prowadzi nabór uzupełniający na