yes

O tym, jak ogromna jest rola zmysłów w życiu człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Zarówno zmysły zewnętrzne jak i wewnętrze pomagają dziecku od narodzenia poznawać i doświadczać świata. W tym artykule chciałabym podkreślić wagę naszego zmysłu, jakim jest wzrok. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym darem. Po prostu budzimy się, otwieramy oczy i wszystko widzimy. I chwała Bogu za to. Lecz problem zaczyna się, kiedy wzbudzimy sobie refleksję i zastanowimy się nad tym, na co patrzymy?  Dorosły człowiek jest w dobrej sytuacji, ponieważ sam może decydować o tym, na co patrzy, gdzie pójdzie, co obejrzy itd. A dziecko? Zwłaszcza małe dziecko? Co widzi w domu? Co widzi w przedszkolu? Co widzi na ulicy? Co współczesny świat podsuwa? Jakie obrazy? Co ogląda? Bardzo ważne jest to, co ogląda. I nie myślę tutaj tylko o bajkach w telewizji. Obrazy zapisują się w pamięci i to one mają ogromny wpływ na wyobraźnię i dalsze życie. Patrzymy korzystając z daru wzroku ale czy mamy świadomość, że posiadamy umiejętność patrzenia również sercem. Jest to niezmiernie ważne, gdyż tylko wtedy, kiedy patrzymy sercem jest możliwe, by dostrzec dobro, prawdę i piękno. Oglądamy obrazy, filmy, bajki, rzeźby i różne plakaty, reklamy itp. I oczywiście jest tam piękno. A kto patrzy na Boga? Kto szuka odpoczynku, patrząc na Tego, który nas kocha? Trzeba nam prosić Jezusa, zwłaszcza w Adwencie, by przywrócił mam duchowe widzenie. Tylko duchowy wzrok pozwoli nam widzieć wydarzenia, tak jak Bóg widzi rzeczywistość.

s. Eligia Ryniak, nauczycielka oddziału III

Kategorie
„Leć rakieto – o tym, jak Maluszki w kosmos się wybrały”
Ferie trwają w najlepsze, jedni jadą do babci, inni do egzotycznych krajów, a jeszcze inni
Szopki krakowskie
25 stycznia przedszkolaki z najstarszej grupy pojechały na wycieczkę (zaległą z grudnia) do Muzeum Krakowa
Msza Święta – II półrocze 2023
Terminy Mszy Świętych w II półroczu roku szkolnego 2022/2023, odprawianych dla dzieci i ich rodzin
Dzień Babci i Dziadka u Starszaków
“My mamy Babcie, Babcie nas mają, więc im życzenia wnuczki i wnuki składają….”“Dziadku drogi jak