yes

O tym, jak ogromna jest rola zmysłów w życiu człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Zarówno zmysły zewnętrzne jak i wewnętrze pomagają dziecku od narodzenia poznawać i doświadczać świata. W tym artykule chciałabym podkreślić wagę naszego zmysłu, jakim jest wzrok. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym darem. Po prostu budzimy się, otwieramy oczy i wszystko widzimy. I chwała Bogu za to. Lecz problem zaczyna się, kiedy wzbudzimy sobie refleksję i zastanowimy się nad tym, na co patrzymy?  Dorosły człowiek jest w dobrej sytuacji, ponieważ sam może decydować o tym, na co patrzy, gdzie pójdzie, co obejrzy itd. A dziecko? Zwłaszcza małe dziecko? Co widzi w domu? Co widzi w przedszkolu? Co widzi na ulicy? Co współczesny świat podsuwa? Jakie obrazy? Co ogląda? Bardzo ważne jest to, co ogląda. I nie myślę tutaj tylko o bajkach w telewizji. Obrazy zapisują się w pamięci i to one mają ogromny wpływ na wyobraźnię i dalsze życie. Patrzymy korzystając z daru wzroku ale czy mamy świadomość, że posiadamy umiejętność patrzenia również sercem. Jest to niezmiernie ważne, gdyż tylko wtedy, kiedy patrzymy sercem jest możliwe, by dostrzec dobro, prawdę i piękno. Oglądamy obrazy, filmy, bajki, rzeźby i różne plakaty, reklamy itp. I oczywiście jest tam piękno. A kto patrzy na Boga? Kto szuka odpoczynku, patrząc na Tego, który nas kocha? Trzeba nam prosić Jezusa, zwłaszcza w Adwencie, by przywrócił mam duchowe widzenie. Tylko duchowy wzrok pozwoli nam widzieć wydarzenia, tak jak Bóg widzi rzeczywistość.

s. Eligia Ryniak, nauczycielka oddziału III

Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Z wizytą w Centrum Formacji Duchowej – Salwatorianie Kraków
W piątek 7 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Domu Słowa w Centrum Formacji Duchowej.
Parada smoków 2024 – konkurs
Pani Marta z naszego przedszkola zaprosiła nas na paradę smoków, w której brała udział 9
Konkurs “Mój Lajkonik”
Dzieci z grupy Starszaków wzięły udział w konkursie plastycznym z okazji „Pochodu Lajkonika”, który polegał
KONKURS „NASI ULUBIENI BOHATEROWIE”
  W marcu Starszaki uczestniczyły w wycieczce do Kina Kijów, gdzie oglądały bajkę  „Wyspa Puffinów.
Dzień dziecka w przedszkolu
Atrakcje w przedszkolu: 3 czerwca 2024
Dzień Mamy i Taty u Maluszków
Przedstawienie o małej żabce.