yes

Od 6 lutego do 10 lutego w grupie starszaków tematem przewodnim był Ojciec Gwidon – Założyciel Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego i Patron Naszego Przedszkola. Pierwszego dnia zaczęło się bardzo pobożnie, kiedy wszystkie przedszkolaki poszły do kaplicy i modliły się za wstawiennictwem Ojca Gwidona w intencjach, które noszą w sercu. „Przyjdź Duchu Święty” – powtarzano przez 7 razy oraz zaśpiewano piosenki: „Pobłogosław Ojcze Gwidonie”, „Ojciec Gwidon żył na ziemi”. Tego samego dnia zapoznałam dzieci nowo przyjęte z postacią Błogosławionego, a innym przypomniałam o życiu i działalności przy pomocy książeczki autorstwa Ewy Stadtműller: „Błogosławiony Gwidon z Montpellier”. Pokolorowane ilustracje do treści opowiadania starszaki bez problemu ułożyły według kolejności wydarzeń, a następnie sprytnie ułożyły kartki na kształt duchackiego krzyża.

Następnego dnia każdy miał możliwość sprawdzić się jako malarz, który za pomocą wyobraźni, palety z farbami i pędzlami różnej grubości malował bądź portret O. Gwidona, bądź scenkę z Jego życia.

Kolejnego dnia w tematyce matematycznej przedszkolaki w parach na dużych arkuszach papieru same konstruowały gry – ściganki-opowiadanki. Powstały niesamowite kolorowe historie z przygodami. Gry planszowe okazały się bardzo atrakcyjne i dzieci w wolnym czasie często po nie sięgają. Ewangelia Mt 25, 35 …. zainspirowała nie tylko Gwidona również dzieci.

Uczynki miłosierdzia były odgrywane w scenkach dramowych, rysowane, w teatrze światłocieni. Wspaniałą zabawą utrwalającą życie błogosławionego był teatrzyk sylwet i budynek szpitala wykonany przez straszaki z recyklingu – tutaj dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.

Również zajęcia dodatkowe w Pracowni Sensorycznej związane były z tematyką tygodnia. Dla słuchu – Starszaki dowiedziały się, że O. Gwidon w Domu Ducha Świętego tworzył dla dzieci zajęcia z muzykoterapii. Przedszkolaki również tworzyły muzykę przy pomocy drewnianych patyczków i dostępnych w sali przedmiotów. Dla oczu – oczy obserwowały doświadczenia, które dzieci w średniowieczu też mogły oglądać. Dla dotyku i węchu – wykonanie bułeczek O. Gwidona z mąki, soli i wody. Tutaj inwencja twórcza starszaków okazała się ogromna.

Te wielorakie i różnorodne działania miały za zadanie nie tylko dostarczać dzieciom wrażeń, lecz najważniejszym celem było to, by treści wartościowe zostały dzieciom w sercu na zawsze.

  1. s. Eligia Alina Ryniak, nauczycielka oddziału III
  2.  
Kategorie Aktualności

Ostatnie wpisy

Nabór uzupełniający
Są jeszcze wolne miejsca. Od dnia 23 kwietnia 2024 roku przedszkole prowadzi nabór uzupełniający na
Wiosenne eksperymenty
19 kwietnia w grupie maluszków realizowano temat o wiośnie. Niestety, wszystko można sobie zaplanować, ale
„Życie listka”- zajęcia w Bibliotece
  18 kwietnia starszaki wybrały się na kolejne zajęcia biblioteczne do Biblioteki Głównej przy ul.
Relacja z Konkursu Recytatorskiego
W środę 10 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu Konkurs recytatorski : „Polscy poeci dzieciom”.
Zajęcia z położną
  Przygotowując się do obchodów Dnia Świętości Życia, zaprosiliśmy na zajęcia do grupy maluszków mamę
Maluchy w świecie książek
W grupie maluszków przez cały tydzień od 2 do 5 kwietnia wszystkie zajęcia dotyczyły książek.